• Otváranie studničiek

• K obdobiu nástupu jari sa viaže mnoho prastarých magických i novších pragmatických zvyklostí. Otváranie studničiek je jedným zo starých slovanských predkresťanských obyčajov, keď sa čistia studničky pre dostatok vlahy a dobrú úrodu. Vodu mali naši predkovia vo veľkej úcte. Tento prastarý zvyk ma svoje posolstvo aj v dnešnej dobe a viaže sa k 31. máju . Foto v galérii.

Človek, ktorý otvorí aspoň jednu studničku, má byť počas nasledujúceho roka zdravý a zbavený bolestí hlavy.

• Zhadzovanie mája

• Posledný májový deň sa  uskutočnilo váľanie mája. Máj je pôvodne mladý stromček, najčastejšie smrekový, jedľový alebo brezový, ktorý mal symbolický význam a bol výrazom prírodného mýtu o boji zimy s jarou, smrti so životom; symbol na jar sa obnovujúcej prírody. Váľania mája sa ujali muži z radov červenokameských hasičov a futbalistov na čele s našimi žiakmi. Nutno uznať, že zvládli túto úlohu zodpovedne a veľmi rýchlo. Fotografie sú v galérii.

• Branný pretek

• Dňa 27.mája 2022 sme sa zúčastnili Branného preteku, ktorý poriadala ZŠ s MŠ Mikušovce 16. Žiaci Juraj Martiš, Adam Zifcsak a Jakub Gabrhel si zmerali svoje sily a vedomosti s ďalšími desiatimi družstvami zo škôl z Tuchyne, Pruského, Hornej Poruby, Mikušoviec, Lazy pod Makytou a  Dulov vo vedomostných oblastiach topografia, doprava, prvá pomoc, streľba zo vzduchovky, hod granátom, protipožiarna ochrana, príroda a kondičné schopnosti. Umiestnili sme sa na 10.mieste bez zranení a s dobrým pocitom, že žiaci dobehli všetci do cieľa .

• Futbalový krúžok

• V spolupráci s futbalovým klubom Červený Kameň sme začali od mája 2022  činnosť futbalového krúžku pri základnej škole. Nádejným futbalovým talentom držíme päste pri dosahovaní úspechov v športe ! Fotogarfie z tréningu nájdete v galérii.

• Deň matiek

• V nedeľu 8.5.2022 sme vystúpili v pre mamičky v  kultúrnom pásme Mamičke z lásky.... Ďakujeme za potlesk, uznanie a spoločné chvíle spolu s mamičkami našich žiakov ! Nech ste ľúbené a milované, milé mamičky!

• Staviame my máje...

• Na prvý máj podvečer

býva veľká sláva,

v dedine sa zídeme

na stavanie mája.

Veselo vždy všetkým je,

každý sa hneď usmeje.

Veď už stojí krásny máj,

každou farbou stužka hraj !

Vo galérii nájdete fotografie k stavaniu máje pri Základnej škole.

• Apríl mesiac lesov a ochrany prírody !

• V mesiaci apríl sme netradične pristúpili k aktivitám zameraným na ochranu prírody. V škole sme vyhlásili výzvu s podmienkami zapojenia sa do výzvy a na konci mesiaca boli vyhodnotení a ocenení najúspešnejší enviroaktivisti školy. Prvú cenu získal ýiak 1.ročníka Matej Chovanec ! Blahoželáme !